Koltuk Altı Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Koltuk Altı Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Koltuk altı lenf bezi şişmesi, vücutta görüldüğünde hemen telaşlanmamak gerekir. Koltuk altı lenf bezi şişkinliği her zaman ciddi bir hastalık manasına gelmez. Lenf sistemi vücudumuzda hücreler arasında mazı maddelerin alışverişinden ve artıklarını toplayıp uzaklaştırılmasından sorumludur. Tüm vücutta olduğu gibi koltuk altı bölgesinde de lenf bezleri vardır. Meme bölgesindeki lenf dolaşımının çoğu koltuk altındaki lenf bezlerine doğru akar. Koltuk altı lenf bezleri kolun iç kısmından başlar ve meme çevresine kadar devam eder. 3-5 mm büyüklüğünde modüllerden oluşan bu bezler tanecikli bir yapıya sahiptirler. Koltuk altı lenf bezi şişmesi bazen bazı hastalıkların habercisidir bazen de ciddi bir durum olmaksızın şişlik görülebilir. Koltuk altı lenf bezinin sertleşmesi küçük çaplı yaralar çıkması koltuk altı lenf bezlerinin enfeksiyon almasının belirtileridir ya da lenf bezi şişkinliklerinin çoğu zaman sebebi iltihaplanmalardır. Koltuk altı lenf dokusunun 1 cm'den büyük olması hastalık habercisi olarak belirtilir. Koltuk altı lenf bezleri 3-5 mm modüller halinde yapıları vardır kol altında bulunan bu modüllerde bazen şişkinlikler gözlemlenir işte bu o bölgede olan lenf bezlerinin uyarısıdır. Bu şişkinlik ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

Koltuk altı lenf bezleri neden şişkinlik gösterir

Koltuk altı lenf bezleri çoğu zaman iltihaplanma ve enfeksiyon almaktan dolayı şişkinlik gösterir. El ve kol bölgesinde meydana gelen enfeksiyonlar koltuk altı lenf bezlerinin şişmesine sebep olabilmektedir. Kimi zaman bir yaralanmanın ya da hasar almanın sonucu olarak kol bölgesindeki yaranın enfeksiyon alması sonucunda oluşabilir yani çoğu zaman koltuk altı lenf bezi şişkinliği enfeksiyon habercisidir. Koltuk altında bir şişkinlik hissediliyorsa ve bu şişlik sertleşerek üzerinde küçük kırmızı yaralar oluşuyorsa iltihaplanma ve enfeksiyon belirtisidir. Bu şişlik 1 cm'den büyükse ciddi bir sorun olabilir doktora görünmeniz gerekmektedir. Oluşan şişlik sadece küçük bir bölgedeyse korkulacak bir durum olmaz fakat şişlik gözlem altında tutulmalıdır. Ama koltuk altındaki şişlik yayılarak daha büyük bir alana dağıldıysa ve şişkinlik kol altına ve meme dokusuna yayıldıysa hastalık belirtisi olması muhtemeldir. Özellikle gezici şişliklere dikkat etmek gerekir. Bu şişkinliklerin en büyük belirtileri bir yerde kaybolup sonra başka bir bölgede kendini baş göstermesidir ya da aynı yerden tekrar çıkabilirler. Bu gibi durumlar vücudunuzda söz konusu ise mutlaka vakit kaybetmeden doktor müdahalesi gerekmektedir.

Koltuk altı lenf bezlerinde şişkinlik oluşturan bakteriyel hastalıklar
 • Enfeksiyon
 • İltihaplanma
 • Kedi tırnağı hastalığı
 • Lenfanjit
 • Lenfadenit
Koltuk altı lenf bezlerinin şişmesine neden olan viral koltuk altı şişkinlikleri
 • Zona
 • AİDS
 • Enfeksiyöz mononükleoz
 • Su çiçeği
Koltuk altı lenf bezlerin şişmesine sebep olan diğer ciddi etkenler
 • Hodkin lenfoma
 • Non hodkin lenfoma
 • Lösemi yani kan kanseri
 • Meme kanseri
 • Akciğer kanseri
Koltuk altı lenf bezlerinin şişmesine sebep olan alerjik etkenler
 • Tifo aşısı
 • Kızamık aşısı
 • Kabakulak aşısı
 • Alerjik reaksiyonlar
Koltuk altı lenf bezleri şişkinliği nasıl tedavi edilir?

Koltuk altı lenf bezleri şişkinliği vücutta baş gösterdiğinde ve doktora başvurduğunuzda doktorlar gerekli olan taramaları yapacak ve şişkinliğin sebebini anlamaya çalışacaktır. Koltuk altı lenf bezi şişkinliğinin altında yatan bir hastalık varsa bulgular tamamlandıktan sonra tedaviye başlanacaktır. Özellikle kanser vakaların da erken teşhis ve tanı çok büyük önem teşkil etmektedir. Kadınlarda meme kanseri koltuk altlarından meme dokusuna kadar inen şişkinlikle kendini belli edebilir. Bu nedenle şişkinlik kesinlikle ihmal edilmemeli ve hafife alınmamalıdır. Yine kadınlarda hamilelik döneminden emzirme dönemine geçiş yapıldığında koltuk altında şişkinlik oluşabilir. Doktora gidip bu şişliğin emzirmeden mi yoksa başka bir nedenden mi kaynaklandığını araştırmalısınız. Eğer bakteri ve enfeksiyon nedeni ile beze oluşumu varsa hastaya antibiyotik tedavisi uygulanır.

Koltuk Altı Lenf Bezi Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göğüste Lenf Nodu

Göğüste Lenf Nodu

Haber Bülteni

Lenf Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Lenf Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Boyunda Lenf Nodu

Boyunda Lenf Nodu

Boyun Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Bezi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Bezi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Lenf Bezi Şişlikleri?

Geçmeyen Lenf Bezi Şişlikleri?