Lenf Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Lenf Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Lenf bezleri, vücudumuzu mikroplardan ve virüslerden koruyan, vücudumuzun her yerini bir ağ gibi saran dokulardır. Lenf bezlerinin iltihaplanması veya şişmesi ağrılara neden olabilir. Lenflerin şişmesinin en büyük nedeni vücuda giren enfeksiyonlardır. Genellikle enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkan lenf şişmeleri, vücuttaki enfeksiyon iyileştirildiğinde yavaş yavaş inmeye başlar. Ancak, iki haftadan daha uzun süren lenf bezi şişliklerinde mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

Lenf bezleri kendi içinde büyük ve küçük olarak ikiye ayrılır. Küçük lenf bezlerine lenf modülleri de denir. Lenf bezleri, vücudun belirli bölgelerinde yoğunlaşan ve genelinde bulunan bir ağ zinciri gibidir.

Özellikle Vücutta Lenf Bezlerinin Yoğun Olduğu Yerler

  • Çene altı,
  • Ense altı,
  • Kasık bölgesi,
  • Koltuk altı,
  • Boyun bölgesi.

Lenf şişmeleri, genellikle vücudun lenf bezlerinin sağlıklı çalıştığını gösterir ve vücudu enfeksiyonlara karşı koruma görevini yerine getirdiğinin bir göstergesidir. Ancak, lenf bezi şişmesi ciddi hastalıkların da belirtisi olabilir. Kasık bölgesindeki lenflerin şişmesi, bezlerin içinin, vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan antikorlar ve beyaz kan hücreleri ile dolu olmasından kaynaklanabilir. Normalde lenf bezlerini fark etmemiz mümkün değildir. Sadece vücuda giren mikrop ve virüslerle savaşırken şişlik fark edilebilir. Normal bir lenf bezinin büyüklüğü yarım cm civarındadır.

Lenf şişmeleri, bulaşan enfeksiyona karşı üretilen beyaz kan hücreleri nedeniyle şişlik olarak belirti verir. Bu şişlik bazen ağrılı ve acılı da olabilir. Bu durumun ciddi bir rahatsızlık olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.

Lenf Şişlikleri ve Kanser

Lenf şişlikleri, birçok kanser türünün de birincil belirtileri arasındadır. Özellikle kasık bölgesinde ve göğüs kısmında görülen bu lenf şişmeleri, kanser tehlikesine karşı mutlaka bir doktora gösterilmeli ve araştırılmalıdır. Her hastalığın tetiklediği bir başka hastalık olma olasılığı yüksek bir olgudur. Bu yüzden lenf şişmeleri hafife alınmamalı ve mutlaka tedavi edilmelidir.

Lenf Şişmelerinin Tanısı ve Tedavisi

Normal bir lenf bezi boyutu ortalama yarım cm civarındadır. Vücuda giren bir enfeksiyondan kaynaklı şişmeler ve ağrılar, lenf bezlerinde çıplak gözle görülebilir bir durumdur. Bu şişlikleri fark eder etmez doktora gitmek gerekir. Gereken fizik muayene ile bu şişliğin nedeni ve sebebi hekim tarafından belirlenir. Daha sonrasında altında başka bir hastalık olup olmadığı araştırılır ve ona göre tedavine başlanmalıdır.

Enfeksiyonların vücuda girmesi ile lenf bezleri, koruma mekanizmasını çalıştırarak antikor ve beyaz kan hücrelerinin olduğu lenf sıvısını enfeksiyon olan bölgede yoğunlaştırır. Bu sıvı içerisindeki maddeler enfeksiyon ile savaşmaya başlar. Ancak içerisindeki beyaz kan hücreleri enfeksiyonu beslediği için şişlik oluşmaya başlar. Oluşan bu şişliğin nedeni, enfeksiyon ilaç tedavisi ile giderildiği takdirde şişlik iner ve hasta bu rahatsızlıktan kurtulur. İlaç tedavisi genellikle kortizon enjeksiyonu olabilir. Bu ilaçlar iyileştirmez ise en son çare cerrahi müdahale olabilir. Genelde cerrahi müdahale gereken lenf şişmeleri kanser vakalarıdır.

Sağlıklı kalın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göğüste Lenf Nodu

Göğüste Lenf Nodu

Haber Bülteni

Güncel

Ensede Lenf Bezi Belirtileri ve Tedavisi

Ensede Lenf Bezi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boyun Lenf Bezleri Türleri ve Özellikleri

Boyun Lenf Bezleri Türleri ve Özellikleri