Mezenterik Lenf Nodu
15 Mayıs 2024

Mezenterik Lenf Nodu

Mezenterik lenf nodu genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu ya da gastroenterit gibi bağırsak enfeksiyon hastalıklarından sonra vücudun savunma sistemi olarak mikroplarla savaşan lenfosit savunma hücrelerinin çoğalması sonucu lenf bezlerinin büyümesi ile meydana gelir. Diğer bir deyişle mezenterik lenf nodu; mezenterik lenf nodlarının iltihaplanmasına işaret eder.
Kısmen lenf nodları büyümüştür ancak yumuşaktırlar. Bu olay akut ya da kronik olabilir. Genel olarak iyi seyirlidir ve enfeksiyon geçtikten sonra kendiliğinden geriler.

Tıpta lenf bezinin büyümesine (Lenf nodu) “Lenfadenopati“kısaca LAP adı verilmektedir. Lenf nodu; fizik inceleme sırasında sık karşılaşılan bir durumdur.

Mezenterik lenf nodu çoğunlukla benign (İyi huylu) olup; enfeksiyonlar ve farklı kanserlerin seyrinde ilk bulgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hastalarda teşhiste geç kalınması önemli tıbbi sorunlara yol açabileceğinden bir doktor için lenf nodlarının iyi değerlendirilmesi ve hangilerini araştıracağı oldukça önemlidir.

Lenf bezi büyümesi yani lanf adenopati vücutta birçok yerde olabilir. Örneğin boyun, kasık, koltuk altı, karın, göğüs boşluğu gibi bölümlerde lenf nodları ele gelebilir.

Mezenter; farklı karın organlarını askı görevi yapmak üzere karın duvarına tespit eden, iki tabakadan meydana gelen periton kıvrımıdır. Diğer bir deyişle ince bağırsakları karın arka duvarına bağlayan ince bağırsak askısına mezenter denmektedir. Ancak lenf nodu patolojik boyutta ise bir doktor lenfadenopatinin gerçek nedenini tanımlamak durumundadır. Bir cm'nin altında mezenterik lenf nodu önem arz etmez. Karında 2 cm'den daha büyük lenf nodları patolojiktir. İki haftadan daha kısa süreli mezenferik lenf nodu çoğunlukla enfeksiyöz kaynaklıdır.

Bazı durumlarda akut apandisitten ayrılamayacak bir klinik gösterebilir. Hatta apandisiti alınmış olan hastaların %20'sinde ise non spesifik mezenterik lenfadenit görülebilir. Bunların dışında bazı bağırsak parazitleride (Mesela Yersinia enterokolitika enfeksiyonları) mezenterik lenfadenopati yapabilir.

Çocuklukta erkeklerde daha çok görülse de erişkinde erkek kadın ayrımı yoktur. Erkek ve kadınlarda aynı oranda görülmektedir. Mezenterik lenf nodu erişkinde görülürse de çocuklukta daha sık görülür. 15 yaş altında mezenterik lenf nodu geçirenlerde ilginç bir şekilde ileride ülseratif kolit riski daha azdır.

Mezenterik Lenf Nodu Yorumları

soru

Nimet demir

24 Nisan 2024 Çarşamba

Benim 1 yaşında oğlum var ve 3 ay kadar ishal oldu ve bizden utrason istediler ve sonuçta BATIN ORTA HATTA UMBLİKUS DÜZEYINDE BÜYÜĞžÜ KISA AKSINDA 1CM Yİ GEÇMEYEN ÇOK SAYİDA MAZENTERİK LENF NODU İZLENDI diye bir açıklama var bu izlem de nasıl bir sorun var

Cevap yaz
cevap

Admin

24 Nisan 2024 Çarşamba

Merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun. Mesenterik lenf nodlarının büyümesi, genellikle çocuklarda görülen ve çoğu zaman enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Bu lenf nodları, vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan bir tür bağışıklık hücresidir. Çocuğunuzun uzun süreli ishal geçirmiş olması, bağırsak enfeksiyonu veya başka bir enfeksiyon nedeniyle bu lenf nodlarının büyümesine neden olabilir. Ancak, bu tür durumların kesin tanısı ve tedavi planı için uzman bir doktorla görüşmek önemlidir. Doktorunuz, çocuğunuzun genel sağlık durumu, diğer belirtiler ve test sonuçlarına bakarak daha detaylı bilgi verecektir. Sağlıklı günler dilerim.

soru

aysun

06 Nisan 2024 Cumartesi

meraba sağ alt kadranda ve orta hat düzeyde büyüklüğü 17x8 mm boyutlarind multiple mesenterik lenfnodu nedemek

Cevap yaz
cevap

Admin

06 Nisan 2024 Cumartesi

Merhaba, sağ alt kadranda ve orta hatta 17x8 mm boyutlarında birden fazla mesenterik lenf nodunun bulunması, karının bu bölgesinde lenf bezlerinin büyümüş olduğunu gösterir. Bu durum, enfeksiyon, inflamasyon veya bazı durumlarda daha ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Kesin tanı ve tedavi için bir doktora başvurmanız önemlidir.

soru

Mucahit cetinkaya

05 Nisan 2024 Cuma

4 yasinda oglum var. Tum batin usg sonucu batin sag kadranda en buyugu 25 mm boyutlu mezenterik lenf nodlari dikkat cekmisdir. Bu ne anlama geliyor.

Cevap yaz
cevap

melisa

05 Nisan 2024 Cuma

iyi gunler Mucahit bey siz ne yaptiniz lenf bezini tedavi etdinizmi benimde kizimda aynu durum nolur cevap yazin

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Boyunda Lenf Nodu

Boyunda Lenf Nodu

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Lenf Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Lenf Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Koltuk Altı Lenf Bezi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Koltuk Altı Lenf Bezi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mezenterik Lenf Nodu

Mezenterik Lenf Nodu

Çocuklarda Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Lenf Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Lenf Bezi Veremi Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Bezi Veremi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi