Koltuk Altı Lenf Bezi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
22 Haziran 2024

Koltuk Altı Lenf Bezi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Koltuk Altı Lenf Bezi Ameliyatı

Koltuk altı lenf bezi ameliyatı, meme, göğüs duvarı, kol ve sırt bölgesindeki kanser türlerinin yayılımını önlemek amacıyla yapılan cerrahi bir müdahaledir. Bu ameliyat, tümörlerin bu bölgedeki lenf bezlerine sıçraması durumunda gerekli hale gelir. Hastalığın tipine, evresine ve yerleşim yerine göre ameliyatın seyri değişiklik gösterebilir. Koltuk altı lenf bezi ameliyatı, esas tümörün alınması sırasında gerçekleştirilebileceği gibi, bazen de daha sonra bir operasyonla yapılabilir. Ameliyat sırasında, hastalıklı dokunun kötü huylu veya yayılmaya uygun olduğu anlaşılırsa, o bölgedeki lenf bezlerinden örnek alınarak patolojik incelemeye gönderilir ve sonuçlarına göre ameliyat ertelenebilir veya hemen yapılabilir. Koltuk altı lenf bezlerinde hastalığın yayılması tespit edilirse, o bölgedeki tüm lenf bezleri çıkarılır.

Ameliyat Süreci

Koltuk altı lenf bezi ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Genel anestezi, hastanın tam olarak uyutulması ve solunum borusuna yerleştirilen bir tüp ile nefes alıp vermesinin anestezi uzmanı tarafından gözlem altında bulundurulmasıdır. Anesteziden önce herhangi bir problem yaşanmaması için laboratuvar testleri yapılır. Nadiren de olsa ilaç reaksiyonu görülme ihtimali vardır ve ölümcül olabilmektedir. Ancak hastane ortamında ve gözetim altında oldukları için böyle bir durumla karşı karşıya kalma olasılığı son derece düşüktür. Operasyon öncesi hasta 6-8 saat hiçbir şey yememeli ve içmemelidir, midesi boş olmalıdır. Koltuk altı lenf bezi ameliyatı, yapılacak diseksiyonun büyüklüğüne göre değişebilir. Ortalama olarak ameliyat süresi 1-3 saat sürer. Uzman cerrahlar, koltuk altındaki kesikten lenf bezlerini yağ dokusuyla birlikte çıkarır ve uygun bir şekilde kesiyi kapatır. Operasyon sonrasında hasta uyanma odasında bekletilir ve kendine geldikten sonra odasına gönderilir. Ameliyattan sonra anesteziye bağlı bulantı, kusma ve benzeri sorunlar yaşanırsa kalış süresi uzar. Ameliyat sonrasında cerrah, ameliyat bölgesinde derinin altında lenf sıvısı ve kan toplanmasını önlemek amacıyla drenler yerleştirir. Bu drenler ortalama 3-5 gün içinde çıkarılır.

Riskler ve Komplikasyonlar

Her ameliyatta olduğu gibi koltuk altı lenf bezi ameliyatında da bazı riskler ve komplikasyonlar mevcuttur. Bu riskler ve komplikasyonlar şunlardır:
  • Kanama: Koltuk altı lenf bezi ameliyatı sırasında nadiren görülse de, kanama riski mevcuttur. Bu risk, koltuk altı bölgesindeki büyük ve önemli damarlara yakın çalışılması nedeniyle ortaya çıkar. Ameliyat esnasında belli olmayan kanama, ameliyat sonrasında operasyon yapılan bölgede kan toplanması ile belirgin hale gelebilir ve bu durumda yeniden ameliyat gerekebilir.
  • Sinir Hasarı: Koltuk altı bölgesinde çok sayıda sinir bulunur ve ameliyat sırasında bu sinirler zarar görebilir. Özellikle tümör ile tutulan sinirler, operasyon esnasında hasar görebilir. Sinir hasarı, el ve kolda his kaybı veya güçsüzlüğe yol açabilir. Radyoterapi görmüş hastalarda bu risk daha yüksektir ve kalıcı olabilir.
  • Lenf Fistülü: Lenf bezlerinin çıkarıldığı bölgede kalan lenf damarlarının uçlarından lenf sıvısı sızabilir. Bu durum genellikle kendiliğinden düzelir, ancak nadiren ameliyat sonrasında lenf sızıntısı devam edebilir ve bu durumda yeniden ameliyat gerekebilir.
  • Enfeksiyon: Lenf bezi ameliyatlarında enfeksiyon riski düşüktür, ancak enfeksiyon oluştuğunda tedaviye antibiyotik eklenir.
  • Cilt Kaybı: Lenf bezlerine ulaşmak için cilt ince bir tabaka olarak kaldırılır ve bu, ciltte dolaşım problemlerine bağlı olarak kayıplara yol açabilir. Bu durum, özellikle yaşlı, şeker hastalığı olan ve radyoterapi görmüş hastalarda daha sık görülür. Cilt kaybı olan vakalarda uzun süren pansumanlar veya ikinci bir cerrahi işlem gerekebilir.

Koltuk Altı Lenf Bezi Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Koltuk Altı Lenf Bezi Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Koltuk Altı Lenf Bezi Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Lenf Bezleri Türleri ve Özellikleri

Boyun Lenf Bezleri Türleri ve Özellikleri

Aksiller Lenf Nodu

Aksiller Lenf Nodu

Benign Lenf Nodu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Benign Lenf Nodu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Lenf Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Lenf Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Lenf Bezi Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Bezi Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göğüste Lenf Nodu

Göğüste Lenf Nodu